Úprava brady operačně
Tato operace patří do skupiny operací, které mění přirozený profil obličeje, takzvaných profiloplastik. Profil tváře je nejvíce dán tvarem nosu a brady, ale jeho disproporce mohou mít podklad v hlubší vadě čelistí a chrupu. Proto před eventuelním naplánováním korekce brady je vhodné ortodontické vyšetření, které vyloučí současnou těžkou vadu skusu, kterou je třeba řešit ortognátní chirurgií s posuny horní a dolní čelisti.
Snahou operační korekce je dosažení výraznější harmonie obličeje a dosažení přirozené pozice bradového výběžku.
Operační posun je naplánován pomocí bočného RTG snímku hlavy a rozboru měkkých tkání obličeje. Nejčastější používaný operační přístup je z řezu ve sliznici dutiny ústní, který nezanechá zvenčí viditelné jizvy, ale operaci je možné provést
i z kožního řezu pod bradou. Prominující část brady odřízneme, posuneme a fixujeme pomocí kovových dlažek do požadované pozice, aby bylo dosaženo větší harmonie obličeje. Rána je poté chirurgicky uzavřena vstřebatelnými stehy.
Při zvětšování brady lze použít i syntetický materiál - nejčastěji bioimplantát typu MEDPOR. Operace se provádí ze stejných přístupů, implantát je fixován titanovými šrouby. Alternativně lze k zvětšení měkkých částí brady použít i různé výplňové materiály (filery) s dočasným efektem.
Úprava brady je obvykle prováděna v celkové anestézii. Délka operačního výkonu závisí na prováděném posunu, obvykle se pohybuje okolo 1 hodiny operačního času. Pooperační hospitalizace trvá obvykle 1. - 2. dny dle rozvoje otoku.
Pooperačně je možno na bradu aplikovat na 7 dní náplasťovou fixaci. První dva dny je vhodný klid na lůžku s pravidelným ledováním operované oblasti pomocí nachlazených polštářků, zhruba jeden týden je doporučována měkká strava.
Pravidelné výplachy úst provádíme od 2. pooperačního dne šalvějí či ústním antiseptikem minimálně 5x denně a po každém jídle. Stehy jsou zpravidla vstřebatelné, spontánně vypadnou nebo jsou odstraněny s odstupem. Zhruba 1 měsíc by se pacient
měl vyhnout aktivnímu sportu. Úplná stabilizace měkkých tkání a kostí trvá několik týdnů, ale nepředstavuje zásadní omezení v běžném životním rytmu.
Při použití cizorodého materiálu existuje vyšší riziko vyloučení materiálu či jeho uhnutí, než při užití vlastní tkáně. Mezi obecné komplikace patří riziko pooperačního krvácení, hematomu, infekce a prodlouženého hojení.