Klinika plastické chirurgie Berkova
Brno
Berkova 34
plastická chirurgie
Brno, Berkova
chirurgie
Brno

Liposukce (aspirační lipektomie)

Liposukce je metoda , která redukuje objem tukových polštářů v určité partii těla s cílem zlepšit celkový tvar a siluetu lidské postavy. Rozsah liposukce je omezen ztrátou tělesných tekutin a krve. Výkony v malém rozsahu se provádějí v místní anestezii, výkony většího rozsahu zahrnující zpravidla více tělesných partií, pak většinou v celkové narkóze. Odstranění tukových buněk je trvalé, přesto při nárůstu celkové tělesné hmotnosti lze pozorovat i zvětšení objemu v operované krajině.

Jak se liposukce provádí?
Chirurg z malého řezu v kůži zavádí tenkou kanylu , kterou infiltruje lokalitu zpravidla fyziologickým roztokem s příměsí lokálního anestetika a léků snižující krvácení, tak aby se zabránilo ztrátám krve během operačního zákroku. Poté opačným směrem pomocí vývěvy je odsát tenkou kovovou kanylou přebytečný tuk s cílem zlepšit zevní konturu odsávané lokality.

Jaké jsou vyhlídky na úspěch liposukce ?
Výsledek liposukce může být zatížen individuálními riziky v závislosti na celkovém zdravotním stavu elasticitě kůže, věku, hmotnosti a lokálním nálezu /vznik kožních nadbytků - vhodných k redukci, vznik keloidních jizev,hyperpigmentace jizev, zvýraznění celulitidy atd./ Jako u každé estetické operace může být zapotřebí následného korekčního zákroku s ohledem na přání pacienta, nebo v důsledku vzniklých následných komplikací jako např. poruch hojení, následné krvácení apod.. Není-li elasticita kůže dostatečná, je možné liposukci kombinovat s dalším zákrokem - vypnutím nebo redukcí kůže (např. vnitřní stehna a kůže břicha).

Na co je třeba dbát po zákroku ?